Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yılbaşında büyük zam geliyor: En ucuz paket 65 TL’yi aşacak!

Yılbaşında büyük zam geliyor: En ucuz paket 65 TL’yi aşacak!

Yılbaşında büyük zam geliyor:


Yeni yıldan itibaren sigara ve alkol fiyatlarına yeni bir Özel Tüketim Vergisi ( ÖTV) artışı gelecek. ÖTV oranları, son altı aydaki Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) artışı kadar yükselecek, bu da sigara fiyatlarını etkileyecek.

En düşük maliyetle üretilen sigaraların, vergi ve maliyet artışları sonrasında satış fiyatının 51,5 liraya çıkması öngörülüyor. Ancak, maliyet artışları eklenince en ucuz sigara paketinin 60-65 TL arasında satılması bekleniyor.

ÖTV tutarı, yasal düzenlemelere göre her altı ayda bir ÜFE kadar artırılıyor. Temmuz’dan bu yana yüzde 14 artan ÜFE’nin yıl sonunda en az yüzde 16 artması bekleniyor. Yılbaşında paket başına alınan asgari maktu ÖTV 25,78 liraya, maktu vergi ise 1,28 liraya yükselecek.

Sigara vergisinde bir şart daha bulunuyor: ÖTV’nin satış fiyatının yüzde 63’ünden az olmaması gerekiyor. Bu kriterle birlikte sigaradan alınacak ÖTV en az 42,96 liraolacak.

KDV’nin yüzde 20’ye çıkmasıyla birlikte, bir paket sigaranın en az 51,5 liraya satılması gerekecek. Ancak, piyasada şu anda en ucuz sigara 45 liraya satılıyor. Sigara maliyetleri eklenince fiyatın 60-65 lirayı aşması bekleniyor.

Haber kaynaklarına göre, düşük gelir grubu, bu artışlar nedeniyle kaçak alkol ve sigara kullanımına yöneliyor. Tütün şirketlerinin verilerine göre, Türkiye’deki sigara pazarının yüzde 28’i kaçak. Bu da devletin vergi kaybının 70 milyar lirayı aştığı anlamına geliyor.

Sigara üreticilerine göre, vergi ve maliyet kaynaklı artışlar, kaçak sigara tüketimini artırıyor. Sigaradaki vergi yükü yüzde 82.5 seviyesinde, vergi değişiklikleri hem kayıp-kaçağa hem de tüketicilere doğrudan etki ediyor. Tütün ürünlerinin enflasyona etkisi ise yüzde 3.5 olarak hesaplanıyor.

Sigarada vergi oranının yüksek olması ve vergi sistemi nedeniyle üreticiler, 1 liralık maliyet artışını 7.5 liralık fiyat artışı ile telafi etmek zorunda kalıyor. ÖTV artışlarıyla vergi rakamının sürekli artması, düşük fiyatlı ürünleri daha fazla etkiliyor. Bu durum, düşük gelirli kesimin alım gücünü olumsuz etkiliyor.

urfamilat