Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Uzmanlar aileleri uyardı: Uyuşturucu bağımlılığında yaş düşüyor!

Son yıllarda Türkiye’de madde bağımlılığı kullanımı giderek artarken, madde kullananların yaşı ise giderek düştü. Konu hakkında açıklamalar da bulunan Uzman Psikolog Muhammed Kocaoğlu ise madde bağımlılığının korku, merak ve arkadaş çevresi gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabileceğini vurguladı.

Son yıllarda Türkiye'de madde


Yüzbinlerce gencin hayatı  için tehlike oluşturan madde bağımlılığı, her geçen gün  daha da yaygınlaşıyor. Dijital çağın getirdiği bağımlılık ise çocuklar için adeta tehdit oluşturuyor. Günümüzde madde bağımlılığı ne yazık ki 12-13 yaş seviyelerine kadar indi.

Madde bağımlılığının nedenleri arasında ailevi sorunlar, arkadaş çevresi, psikolojik sorunlar, okul başarısızlığı, merak, istismar gibi faktörler  yer alıyor. Bu faktörler, gençleri madde kullanımına iterek gençlerin fiziksel ve ruhsal sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Madde bağımlılığı  olan gençlerde, okul başarısında düşüşe, depresyona, kaygıya, suça karışma gibi sorunlara yol açıyor.

“MADDE BAĞIMLILIĞI 12- 13 YAŞ ARALIĞINA KADAR İNDİ”

Bağımlılığın bir kişiye bir nesneye veya bir varlığa duyulan önlenemez istek manasına geldiğini ifade eden Uzman Psikolog Muhammed Kocaoğlu, “ Aynı zamanda bu bağımlılık döngüsü içerisindeki kişi fizyolojik, psikolojik, sosyolojik olarak kendini olumsuz hissetse de bu bağımlılık döngüsü içerisinde bir kurtulamama ve bunu hala önlenemez bir durum eylemi içerisinde oluyorlar .Madde bağımlılığın yaşı şu anda 12-13 yaşlara kadar düşmüş durumda ve okul çağındaki bireylerin hem ev içerisinde hem  okulda ve toplumda bizim görebilmemiz şart eğer bu durumun önüne geçebiliyorsak topyekûn bir mücadele olması lazım” şeklinde konuştu.

“İLGİSİZ VE BASKICI TUTUMLAR, MADDE BAĞIMLILIĞINI ETKİYOR”

Aile faktörünün bağımlılık faktöründe çok önemli bir sürece sahip olduğunu vurgulayan Uzman Psikolog Muhammed Kocaoğlu, “Evin içerisinde bir madde bağımlısı varsa kardeş, anne, baba, çocuklar bu süreçte inanılmaz derecede etkilenebilir. Bağımlı anne, baba veya kardeşi bu durumu da etkileyebilir. Diğer faktörlere baktığımızda ailelerin ilgisiz tutumları, baskıcı tutumları, aşırı koruyucuları yine bağımlılık serüvenini etkileyebilir.  Bir çocuk madde bağımlısı ise çocuğun okul döneminde ise son dönemlerde okul başarısının azalması evdeki bazı kendine verilen sorumlulukları yerine getirememe durumu aşırı uyku hali esrar kullanan kişilerde gözlerde aşırı derecede kanlanma görülebilmekte her oyun kullanan bireylerde ise gözlerde küçülme esrar kullananlarda ise gözleri de büyüme gibi olaylar görülmektedir bunları kontrol etmek lazım” dedi.

“ÇOCUKLARINIZ HAYIR DİYEBİLMEYİ ÖĞRETMELİSİNİZ”

Ailenin çocuklara yaklaşımı çocuklara yönelik olup ve bu süreç içerisinde çocuğu daha dikkatli bir şekilde takip etmesi gerektiğini söyleyen Uzman Psikolog Muhammed Kocaoğlu, “Madde bağımlısı korku ve merakla ortaya çıkan bir süreçtir. Bir kere kullanırsan bir şey olmaz denildiğinde kişi bağımlılığa başlar. Bu evre de arkadaş çevrelerine kontrol edebilmek ve bu arkadaş çevrelerini eve davet etmek onları tanımak aileler için gerçekten çok önemli bir tutumdur. Çocuklarınızda okul sürecinde hayır diyebilmeyi öğretmek çok etkin çözüm olacaktır. Madde bağımlılığı hem birey için bir problem olduğu gibi aynı zamanda bir aileye problemi aynı zamanda gerçekleşen büyük bir toplum problemi haline gelebilmektedir bu süreçte bağımlılık döngüsünde bir bireyin herkesin üzerinde düşen bir pay mevcuttur” diye konuştu.