Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye’nin Dijital Kapısı! e-Devlet 15 yaşında

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun açıklamalarına göre, Türkiye’nin dijital kapısı e-Devlet, 15 yılda 7 bin 651 hizmete ve 64 milyon 122 bin kullanıcıya ulaşarak 587 milyon dolarlık tasarruf sağladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı


Dijital Devrim: e-Devlet’in 15 Yıllık Yolculuğu

e-Devlet’in 2008’deki açılışından bu yana hızla büyüdüğünü belirten Uraloğlu, vatandaşların devletle olan işlemlerini saniyeler içinde halletme imkanı bulduğunu ifade etti. 120 milyon girişin yapıldığı bu kapının 15 yılda 587 milyon dolar tasarruf sağladığı bilgisi paylaşıldı.

Dijital Türkiye’nin Kapısı Açık: Türkiye.gov.tr

Bakan Uraloğlu, e-Devlet Kapısı’nın bilgi teknolojilerindeki yeniliklerle insanların devletle olan işlerini hızlı ve kolay bir şekilde halletmesine olanak tanıdığını vurguladı. Sadece basılı belgelerden kaynaklanan 587 milyon dolarlık tasarrufun yanı sıra, vatandaşların kamu hizmetlerine kolay ve hızlı bir şekilde erişebildiğini açıkladı.

Vatandaşların Memnuniyeti Yüksek

Uraloğlu’nun verdiği bilgilere göre, düzenli olarak yapılan anketlere göre vatandaşların e-Devlet’i yüzde 95,3 oranında memnuniyetle kullandığı belirtildi. Avrupa Komisyonu’nun 2023 e-Devlet Kıyaslama Raporu’na göre Türkiye’nin bu alanda 10’uncu sırada olduğu bilgisi paylaşıldı.

En Çok Kullanılan Hizmetler

e-Devlet Kapısı’na bu yıl içinde 4 milyar 66 milyon giriş yapıldığı ve en popüler hizmetler arasında SGK Tescil ve Hizmet Dökümü, Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme gibi hizmetlerin bulunduğu açıklandı.

e-Devlet Kapısı’na TOGG Üzerinden Giriş

Uraloğlu, Türkiye’nin ilk yerli otomobili TOGG üzerinden de e-Devlet Kapısı’na giriş yapılabildiğini ifade etti. Bu bağlamda, TOGG’lar üzerinden kapıya 212 bin 684 kez giriş yapıldığı bilgisi paylaşıldı.

Geleceğe Yönelik Geliştirme Çalışmaları

Bakan Uraloğlu, e-Devlet’in gelişimi için sürekli çalıştıklarını ve yeni açılacak dijital hizmetlerle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti. Ayrıca, bu noktaya gelinmesinde emeği geçen TÜRKSAT ve ilgili kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini iletti.

urfamilat