Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tepkiler çığ gibi büyüdü! Darphaneden açıklama geldi…

Cumhuriyetin 100. yılı nedeni ile basılan 5 TL’lik madeni para üzerinde yer alan Atatürk rölyefi sosyal medyada tartışmalara sebep oldu. Sosyal medya üzerinden büyük ses getiren tartışma sonunda Darphane yetkilileri ise ‘5 TL’lik madeni para’ açıklaması yaptı.

Bu haberin fotoğrafı yok


Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın oluru ile Darphane ve Damga Matbaası Genel  Müdürlüğü tarafından  Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı nedeni ile basımı gerçekleştirilen madeni 5 liralar 31 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanan kararın ardından piyasaya sürüldü.

Sadece bir kere mahsus 100 milyon adet basılan 5 lira hatıra parasının üzerindeki Atatürk rölyefi  büyük tartışmaları da beraberinde getirdi.

Çoğu sosyal medya kullanıcıları yeni madeni para  olan 5 TL üzerindeki Atatürk görselinin Atatürk’e benzemediğini belirterek duruma tepki yağdırdı.

Bunun üzerine darphane yetkilileri açıklamalarda bulunarak, “Kamuoyunu yanıltmak amacıyla kasıtlı olarak para üzerindeki Atatürk rölyefi ile oynanarak algı çalışmaları ve dezenformasyon yapılmaktadır. İddia ve yorumlar tamamen asılsız olup paylaşılan resim gerçeği yansıtmamaktadır.” İfadelerine  yer verdi.

urfamilat