Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şanlıurfa’ya 55 bin 573 kişi akın etti

Günlük ziyaretçi bakımından bayramın ikinci günü 11 bin 454 misafir ile en yoğun gününü yaşayan Göbeklitepe, kendi rekorunu egale ederek Bayramın üçüncü günü bu kez 13 bin 857 kişiye ev sahipliği yaptı.

Günlük ziyaretçi bakımından bayramın


Bayram tatili boyunca toplam 55 bin 573 kişiyi ağırlayan  Göbeklitepe’ye giden Vali  Hasan Şıldak da ilginin Şanlıurfa Turizmi açısından memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Göbeklitepe ören yerinde verilen hizmetleri yerinde inceleyen Vali Şıldak, gezisi sırasında yaptığı açıklamada; 2019 yılının ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edilmesinden itibaren kazı çalışmalarının gün ışığına çıkarılması ve karşılama ünitelerinin hizmete girmesiyle Göbeklitepe’nin özellikle 2024 yılında ziyaretçi sayısı bakımından patlama yaşadığını kaydetti.

Açıklamasını sürdüren Vali Şıldak, “Turizmde beklentimiz bir hayli yüksek. Şanlıurfa, başta Göbeklitepe ve ondan da önce inanç turizminin kalbi sayılan Balıklıgöl ve çevresi, Harran’daki eserler, Halfeti ve tabi ki müzelerimizin varlığıyla çok yüksek bir turizm potansiyeline sahip. Bu sene de ilimiz dokuz günlük bayram tatili süresince adeta turist akınına uğradı. Aldığımız sayılar oldukça memnun edici düzeyde. Diyebilirim ki dokuz günün sonunda biz Göbeklitepe’de 60 binin üzerinde bir ziyaretçiyi görmüş olacağız. Dün de rekor seviyede bir rakam yakalandı. 14 bine yakın ziyaretçi sadece Göbeklitepe’yi ziyaret etti. Bu Şanlıurfa  için yeni sektörün gelişim rotasının Turizm ve Kültür olduğunu bize bir kez daha gösteriyor. Valilik olarak büyük ihtimam gösteriyoruz. Buradaki güvenlik hizmetleri, taşıma hizmetleri, temizlik, düzen ve sistematiğin oturmuş olması da memnuniyet verici. Bugün burada hizmetleri yerinde gördük ve vatandaşlarımızın geri dönüşlerini aldık. Küçük de olsa mevcut aksaklıkların giderilmesi için gerekli önlemleri alacağız. Sezonun dolu dolu geçeceğini tahmin ediyoruz ve inşallah alacağımız yeni tedbirlerle yerli ve yabancı turistler Göbeklitepe’den, Şanlıurfa’dan daha memnun ayrılacaklar. Turizm sektörünün bütün paydaşlarıyla, ilgili kurumlarımız ve belediyelerimizle de görüşerek bu tedbirleri hızlıca hayata geçireceğiz” dedi.

Yerli ve yabancı turistleri Şanlıurfa’yı görmeye davet eden Vali Şıldak, Şanlıurfa’nın özellikle İlkbahar mevsiminde görülmesi gerektiğini sözlerine ekleyerek, “Özellikle bu mevsim tam Şanlıurfa zamanı. Yerli ve yabancı tur acentelerini Şanlıurfa’ya davet ediyorum. Şanlıurfa lezzetleriyle, gastronomisiyle, müziğiyle, kültür eserleriyle ve turizme yönelik bütün unsurlarıyla görülmeye değer. Şimdi bunun tam zamanı, Şimdi Şanlıurfa Zamanı” ifadelerini kullandı.

Göbeklitepe incelemelerinin ardından yerli ve yabancı turistlerin bir diğer uğrak adresi  olan Balıklıgöl’e giden Vali Şıldak, bölgeyi gezen turistlerle de sohbet etti.