Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şanlıurfa’da önemli toplantı!

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası ( ŞUTSO), “Şanlıurfa İhracatçı Buluşması” programı düzenlendi.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi


Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası ( ŞUTSO), Şanlıurfa’daki ihracat sorunları ve çözüm önerileri konuşulduğu “Şanlıurfa İhracatçıBuluşması” adlı bir toplantı düzenledi. Toplantıya Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yetim, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, ŞUTSO Yönetim kurulu üyeleri ve Şanlıurfa’daki İhracatçılar katıldı.

Toplantıda konuşan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yetim,

“İlimiz ihracat oranı en yüksek olduğu alanların başında gelmektedir. En çok ihracat yaptığımız ülkeler arasında Irak, Suriye, İran ve Orta Doğu ve Afrika ülkeleri ilk sırada yer almaktadır. İhracat oranından bahsederken şunu da vurgulamak gerekiyor: İlimizde bir vergi dairesi bulunmamaktadır. Bundan dolayı da birçok firmamız, özellikle KDV iadesinin etkin ve hızlı bir şekilde sağlanması için işlemlerini Gaziantep ili üzerinde yapmaktadır. Bu nedenle, biz firmalarımızın işlerinin daha hızlı ve kolay bir şekilde yürütülmesi için her platformda ilimizde bir ihtisas vergi dairesinin kurulmasını talep ediyoruz. Bu sorun, tabii ki ihracatçı firmalarımızın yaşadıkları sorunlardan sadece bir tanesidir. Ayrıca, günlük vize pratik sorununu yaşadıklarını ve pazarla artan talebin ihracatlarını olumsuz etkilediğini belirtmek istiyorum. Hem küresel düzeyde hem de ülke bazında artan yatırım, üretim, istihdam ve lojistik alanında firmalara getirdiğini de belirtmek istiyorum” dedi.

Toplantıda konuşan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci ise,

“Özellikle çalışmalar yapıyoruz. Geçmişte bu salonda toplantılarımız oldu, bilgilendirmelerimiz oldu. Açıkçası ciddi anlamda mutlu etti. Evet, eksikler vardır. Eksikler tamamlanmak içindir. Her türlü eleştiri, her türlü fikri açık bir şekilde dinliyoruz. Bizim burada irtibat yolumuz da var. Önceleri çok daha pasif olduğunu düşünüyoruz. Takdir edersiniz ki son 3,5 yılda hepimizin de başına gelmeyen kalmadı. Bir tarafta pandemi çıktı, sonra krizler çıktı, sonra deprem çıktı. Yaptığımız eylemlerin karşımıza başka bir konu çıktı. Bunların hiçbirisi mazeret değildir. Elbette bizim görevimiz bir yerden bir yere taşımaktır. Bununla ilgili en son başkanın söylediklerini ben başlamış durumdayım. Bu konuda çok ciddi çalışmalarımız var. Küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum: Bilgiye ulaşmak zor bir şey değil. Dijital dünyada, özellikle interneti ve platformları doğru kullandığınız durumda, bilgiye ulaşabileceğiniz kaynaklar sonsuzdur. Ancak bazı bilgiler, doğru yöntemlerle araştırılmadığı için ulaşamadığımız bilgilerdir. Biz bütün çalışmalarımızdan bu bilgilerin sizlerin nasıl ulaşacağı ile ilgili yöntemler hatırlatmaya çalışıyoruz. Buradan sonraki süreçte önemli olan şey doğru analiz etmek, doğru araştırma yapmak ve yaptığımız araştırmaları doğru şekilde kullanmaktır. Bu kolay değildir. Ancak bunun nasıl ulaşacağımızı, nasıl bundan faydalanacağımızı bilmemiz gerekir. Biz de elimizden geldiğince tüm ihracatçılarımıza destek vermeye çalışıyoruz ”dedi.

urfamilat