Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Krizi fırsata çevirmenin tam zamanı!

Türkiye’nin 11 ilinde yaşanan ve asrın felaketi olarak tabir edilen deprem sonrası, artan konut ve kira fiyatlarına karşı hükümetin aldığı tedbirler etki etmeye başladı. Konut fiyatlarında geri çekilmeler yaşanırken, ilan çeşitleri de oldukça fazlalaştı. Bunun üzerine uzmanlar, vatandaşlara “Yaşanan krizi fırsata çevirin” önersin de bulunarak ev almanın tam zamanı olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin 11 ilinde yaşanan


Son günler de konut fiyatlarında yaşanan farklılıklar vatandaşlar tarafından oldukça yakından takip edilirken, ilan sayılarında önemli bir artış yaşandı. Aynı zamanda Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta yaşanan depremlerden etkilenen 11 ilin sonrasında hükümetin fahiş fiyatlara karşı aldığı önlemler de etkisini göstermeye başladı. Bu kapsam da konut fiyatlarında da yüzde 10-20 arasında bir düşüş gerçekleşti. Uzmanlar ise yaşanan düşüş sonrası “Bu durumu fırsata çevirin” çağrısı yaptı ve vatandaşlara “ev almanın tam zamanı” diye öneride bulundu.

YÜZDE 25 SINIR SONRASI EVLER SATIŞA ÇIKTI
Öte yandan kiralık konutlarda ki yüzde 25 zam sınırı nedeniyle kimi ev sahipleri evlerini satışa çıkardı. Ancak kiralama amaçlı alımlar ise azaldı. Alıcı, kiracısı  olan bir evi alıp sorun yaşamak istemiyor. Çünkü eski kiracıların ödediği rakamlarla şu anki kiralar arasında büyük farklar yaratıyor.

İLAN KISITLAMASI FİYATLARI AŞAĞI ÇEKTİ
Diğer bir konu ise hükümetin emlaklaçılara yönelik getirdiği kurallar oldu.   Hükümetin kararı doğrultusunda emlakçıların ilanlarına kısıtlama getirmesi sonucu fiyatlara etki etmeye başladı. Emlak ilanları  için yetki belgesi zorunluluğu getirilirken, bu hamle fiyatları şişiren aracıları piyasanın dışında bıraktı. Bu da aracının üstüne koyduğu fark fiyattan düştü. Bu da ev fiyatlarının biraz  daha düşmesine neden oldu.

UZMANLARDAN VATANDAŞLARA ÖNEMLİ ÇAĞRI
Konutlar da yaşanan fiyat düşüşleri sonrası uzmanlardan vatandaşlara önemli bir uyarı geldi. Bu durumda krizin fırsata çevrilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, ev almayı düşünen ancak kararsız olan vatandaşlara çağrıda bulunarak, “ev almanın tam zamanı” dedi.

urfamilat