Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kokusu ve lezzeti ile dikkati üzerine çekiyor

Şanlıurfa’da havaların soğuması ile birlikte, şehrin önemli caddelerinde pişmiş kestane tezgahlara indi.

Şanlıurfa’da havaların soğuması ile


Kestane satıcıları yavaş yavaş sokaktaki yerlerini almaya başladı. Kestane hasadı eylül ayı ortalarından ekim ayı sonlarına kadar yapılıyor.

 Hasadı yapılan kestaneler soğuk günlerde vatandaşların içini ısıtmaya başladı. Şehrin işlek caddelerinde kendine has kokusuyla vatandaşların dikkatini çeken kestane tezgahlarına her geçen gün ilgi daha da artıyor.

Şehirde kestane satışı yapan esnaf ise fiyatların geçen yıla göre yüksek oluğunu ifade ederek vatandaşların gücüne göre kestane aldığını vurguluyor.

“GEÇEN YILA GÖRE FİYATLAR YÜKSEK”
Şanlıurfa’da kestane satışı yapan esnaf Hüseyin Korkmaz, kış mevsiminin gelmesiyle ve gecelerin uzamasıyla birlikte kestane sezonunun açıldığını belirterek,” Her yıl olduğu gibi bu yıl da kestane sezonu başladı.  Kestane fiyatlarımız çeşidine göre değişiklik gösteriyor 100 TL’den başlayıp 200 TL ye kadar yükselebiliyor. Her üründe olduğu gibi kestane, fiyatlarında da artış var. Bu yıl kestanenin verimi az olduğu içinfiyatlar da etkiliyor. İşçilik vergi bunların hepsi birbirini etkiliyor. Gelen zamlar işimizi ister istemez etkiledi” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞLARDAN KESTANEYE TALEP VAR”
Korkmaz konuşmasının devamında ise “Vatandaşlar da gücüne göre kestane alıyor. Kimi az alırken kimi çok alıyor. Kestane genelde ocakta veya teflon tavada pişirilir, kestane ocakları da var Urfa’da fazla yaygın değil sadece birkaç yerde bulunuyor. Kestane her iki tarafı bıçakla kesilerek kızgın bir sacın veya tavanın üzerine koyularak 15 -20 dk pişen bir besin çeşididir. Kestanenin muhakkak vücuda faydaları vardır. Herkes kestane alabiliyor. Son olarak şunu söylemek istiyorum herkes kestane alsın kimi vatandaş bilmiyor nasıl pişirilir diye veya çocukları kestaneyle tanışmamıştır ondan dolayı tercih etmiyor herkesi kestane almaya davet ediyoruz” diye konuştu.

urfamilat