Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İtalya, BM İklim Zirvesi’nde fosil yakıt anlaşmasını “dengeli ve kabul edilebilir” buldu

İtalya Çevre ve Enerji Güvenliği Bakanı Gilberto Pichetto, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı’nın (COP28) sonunda varılan fosil yakıtların kullanımından uzaklaşma kararını “dengeli ve kabul edilebilir” bulduklarını bildirdi.

İtalya Çevre ve Enerji


COP28 sonuçlarını değerlendiren Pichetto, basına yaptığı açıklamada, Dubai’de varılan anlaşmanın, Paris Anlaşması’nın en önemli yönlerini ve farklı devletlerden gelen talepleri dikkate aldığını, bunun yanı sıra bilimin rehberliğinde temel ve ortak bir hedefi kabul ettiğini belirtti.

Pichetto, 10 yılda fosil yakıtların kullanımından uzaklaşmayı öngören uzlaşı için “Bu sebeple İtalya, geçiş sürecine ağırlık veren ve güçlü uluslararası gerilimlere sahne olan bu tarihi aşamada varılan bu uzlaşıyı, dengeli ve kabul edilebilir olarak değerlendiriyor.” ifadesini kullandı.

Pichetto, anlaşmanın kömür ve petrol üreticisi ülkeler tarafından da imzalanmış olmasından memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani de COP28’de varılan anlaşmayı, “iyi bir uzlaşma” olarak nitelendirerek “Sonunda sağduyu galip geldi.” ifadesini kullandı.

Tajani, anlaşmanın “doğru yönde gittiğini” ve fosil yakıtları giderek azaltmaları gerektiğini söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinin ev sahipliği yaptığı BM İklim Zirvesi’nde günlerce süren uzun müzakerelerin ardından 198 ülke, 2050’ye kadar net sıfır emisyona ulaşmak için enerji sistemlerinde fosil yakıtlardan adil, düzenli ve eşitlikçi şekilde uzaklaşılması çağrısında bulunan bir metin üzerinde anlaşmaya varmıştı.