Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gebze Güzeller OSB’ye verilen YEK-G belgesi ile 43 bin ton karbon emisyonu engellendi

Aksa Elektrik aracılığıyla Gebze Güzeller OSB’ye verilen Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Sertifikası (YEK-G) ile 8 ayda 43 bin ton karbon emisyonu engellendi.

Aksa Elektrik aracılığıyla Gebze


Şirketten yapılan açıklamaya göre, YEK G sertifikası, elektrik enerjisinden kaynaklanan karbon emisyonunu sıfırlayan, çevre koruma ve sürdürülebilirlik yönünden büyük önem taşıyor.

Enerji Piyasaları İşletme AŞ’nin (EPİAŞ) blok zincir teknolojisinden yararlanarak, üretilen elektriğin üreticiden tüketiciye kadar tüm süreçlerini takip etmek amacıyla tasarladığı, elektrik üretim ve tüketiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının ispatı niteliğinde olan YEK-G Aksa Elektrik aracılığıyla Gebze Güzeller OSB’ye verildi.

YEK-G Belgesi ile sisteme dahil olan tesislerin şebekeye verdiği her 1 megavatsaatlik yenilenebilir enerjiye ait veriler şeffaf şekilde kaydedilerek belgeleniyor.

Kullanılan enerjinin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiği de takip ve ispat edilebiliyor.

Böylelikle, Gebze Güzeller OSB’nin ocak-ağustos döneminde 87 bin 455 megavatsaatlik elektrik tüketiminin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiği YEK-G Belgesi ile tescillenmiş oldu.

Öte yandan, eylül- aralık döneminde verilen 41 bin megavatsaatlik elektrik ile toplamda 20 bin ton karbon emisyonunun engelleneceği öngörülüyor.

– “YEK-G ile yenilenebilir enerji kaynakları destekleniyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aksa Elektrik Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kirazlı, Aksa Elektrik olarak emisyon oranlarını azaltmak isteyen şirketlere çözüm ortağı olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

” Türkiye’nin 2050 sıfır karbon hedefine ilerlerken, toplam yenilenebilir enerji kapasitesinin artırılması ve yatırımlara katkı sağlamak hedefiyle yeşil enerji projelerine hızla devam ediyoruz. Karbon ayak izini azaltmanın tüm ülkelerin ana konusu olduğu bu dönemde, tüketilen elektriğin temiz kaynaklardan elde edildiğini kanıtlayan YEK-G Belgesi ile hem yenilenebilir enerji kaynakları destekleniyor hem de temiz enerji kullanmak isteyen üretici ve sanayicilere yol gösteriliyor. Biz de enerjinin her alanında hizmet veren Aksa Elektrik olarak karbon emisyon oranlarını azaltmak, yenilenebilir enerjiyi üretim ve hizmetlerinde kullanmak isteyen şirketlere yerli ve milli kaynakları kullanarak çözüm ortağı oluyoruz.”