Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DSÖ’den kritik uyarı geldi!

Corona virüs, dünyada milyonlarca kişinin yaşamını yitirmesine neden olmuştu. Şimdi ise yeni varyantlar endişe yaratmaya başladı. Endişeye sebep olan varyantların başında ise ERİS varyantı geliyor. Son zamanlarda İngiltere ve ABD’de görülen ERİS varyantı, salgınların, hastalıkların ve ölümlerin yeniden başlayacağı korkularına neden oldu.

Corona virüs, dünyada milyonlarca


Dünya  Sağlık Örgütü ( DSÖ) bunun üzerine açıklamalarda bulunarak, vaka ve ölümlerde ani bir artışa neden olabilecek  daha tehlikeli bir Covid-19 varyantının ortaya çıkma riskinin devam ettiğini duyurdu.

Yaklaşık 3 yılı aşkın süredir corona virüs ile mücadele eden dünya, şimdi de Omicron alt varyantı Eris  için harekete geçmiş durumda. Bunun üzerine DSÖ  son zamanlar da İngiltere ve ABD’de görülen Eris’in, İngiltere’de her 7 vakadan birini, ABD’de ise yüzde 17’sini oluşturduğu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)  Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaşanan durumu yakından yakın dan takip ettiklerini vurgulayarak, vaka ve ölümlerde ani bir artışa neden olabilecek daha tehlikeli bir varyantın ortaya çıkma riskinin sürdüğünü açıkladı.

“RİSK GRUBLARI AŞI YAPTIRMALI”
 DSÖ Acil Durum Komitesi’nin tavsiyesi üzerine ülkelere Covid-19 ile mücadele konusunda önerilerde bulunan Ghebreyesus, tüm ülkeleri, COVID-19 yönetimine geçmek için ulusal Covid-19 programlarını güncellemesi gerektiğini ileri sürdü.

Covid-19 ile ilgili gözetimi sürdürme çağrısında da bulunan Ghebreyesus, virüsteki çeşitlerle beraber hastalık şiddeti ve nüfus bağışıklığındaki eğilimleri tespit etmek için ülkelere Covid-19 verilerini DSÖ’ye veya açık kaynaklara bildirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ghebreyesus, özellikle riskli gruplarda  yer alan kişilerin Covid-19 aşısının yaptırması gerektiğini belirterek, “Bu tavsiyelerin uygulanması sadece Kovid-19’a karşı korunmaya yardımcı olmayacak, aynı zamanda ülkelerin diğer hastalıkları önlemesine ve bunlarla mücadelesine de yardımcı olacaktır. Geleceği tahmin edemeyiz ama ona hazırlanabiliriz” dedi.

ERİS’E İLİŞKİN RAPOR AÇIKLANDI
DSÖ, Eris varyantı hakkında bir rapor yayımlayarak, Eris Varyatın da istikrarlı bir artış olduğunu ve 7 Ağustos itibarıyla 51 ülkeden 7 binin üzerinde numune paylaşıldığını bildirdi.

Ayrıca  Ghebreyesus, Eris’in oluşturduğu halk sağlığı riskinin, diğer mevcut Covid-19 varyantlarının riskine benzer şekilde “küresel düzeyde düşük” olduğunu bildirdi.

Eris’in, özelliklerine bağlı olarak küresel olarak yayılabileceği ve vakalarda artışa neden olabileceği açıklandı.

urfamilat