Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakın neleri kapsıyor? Yeni yargı paketi meclise sunuluyor!

Yeni yargı paketi, çeşitli alanda önemli değişiklikler getirecek şekilde hazırlanıyor. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un açıklamalarına göre, paketin içeriğinde cezaların etkinliğini artırmaya yönelik düzenlemeler, denetimli serbestlik süresinin değiştirilmesi gibi önemli hususlar bulunuyor.

Yeni yargı paketi, çeşitli


Önemli Değişiklikler Getiriliyor

Taslak metinde yer alan değişiklikler arasında, anneye ve babaya çocukları arasındaki soy bağının reddi davası açma imkânı tanınması, evlat edinenlerin isimlerinin evlatlıklarının kimliğine anne ve baba adı olarak yazılabilmesi bulunuyor. Adalet Bakanı Tunç, suç işleyenlerin cezasız kalmaması gerektiğini vurgulayarak paketin bu beklentiyi karşılaması gerektiğini belirtti.

Denetimli Serbestlik Süresinde Değişiklikler

Yeni düzenlemelerle, hükümlülerin koşullu salıverilme süresinin beşte birini denetimli serbestlikte geçirmesi hedefleniyor. Bu sayede cezasızlık algısının ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Hükümlüler cezalarının en az yüzde 40’ını cezaevinde çekecekler.

Yargı Paketi Taslak Aşamasında

Adalet Bakanı Tunç, yaptığı sosyal medya açıklamasında, yargı paketinin taslak aşamasında olduğunu belirtti. Paketin tamamlanması ve Meclis’teki çalışmaların ardından milletvekilleri tarafından kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti.