Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Acil ateşkes kararı veto edildi! Tepkiler dinmiyor

Avrupa ülkeleri BMGK’de veto edilen karara tepki gösterdi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde veto edilen karar sonrası ise tepkiler dinmiyor. İşte o detaylar…

Avrupa ülkeleri BMGK'de veto


İsviçre, Slovenya ve Malta, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Gazze’deki insani duruma acil ateşkes talep eden kararın veto edilmesi üzerine üzüntülerini dile getirdi.

İsviçre’nin Tepkisi:

İsviçre Dışişleri Bakanlığı, BMGK’de alınan karara ilişkin üzüntüsünü dile getirerek, İsrail’in güvenliğini etkilemeyen geçici bir “insani ara”yı desteklediğini belirtti.

Malta’nın Duruşu:

Malta, Gazze’deki durumu savunulamaz ve felaket olarak nitelendirerek acil bir insani ateşkesin sağlanması gerektiğini vurguladı. Ülke, Birleşmiş Arap Emirlikleri’nin sunduğu karar tasarısının veto edilmesinden üzüntü duyduğunu ifade etti.

Slovenya’nın Çağrısı:

Slovenya, BMGK’de insani felaketi önlemek için harekete geçilmesi ve insani ateşkes ilan edilmesi çağrısının önemli bir adım olduğunu belirterek, BAE tarafından sunulan karar tasarısının reddedilmesinden üzüntü duyduklarını açıkladı. Ülke, Gazze’de kalıcı bir ateşkes ve uluslararası bir barış konferansı çağrısında bulundu.

Veto Edilen Karar:

BAE’nin de içinde bulunduğu 90’dan fazla ülkenin desteklediği karar tasarısı, ABD’nin vetosuyla kabul edilmedi. İngiltere “çekimser” oy kullanırken diğer 13 üye “evet” oyu vermişti.

Bu tepkiler, Gazze’deki insani krizin çözümü için yapılan BMGK oylamasında veto edilen karara uluslararası düzeydeki tepkileri yansıtmaktadır.

urfamilat